ראיון עם מנהלת התפעול

ראיון מקיף עם מנהלת התפעול שלנו ברכה רונס

מראיין: שלום לכולם, היום יש לנו הזדמנות מיוחדת להציץ פנימה אל עולמו של קמפוס “בית ותקווה” – מרכז סיוע ייחודי המשרת אוכלוסיות שונות של ילדים ונוער במצוקה, בדגש על המגזר החרדי. לשם כך, אירחנו את ברכה רונס, מנכ”לית התפעול של המרכז. שלום ברכה, תוכלי לפתוח ולספר בקצרה על הקמפוס המרשים הזה?

ברכה רונס: כן, בשמחה. קמפוס “בית ותקווה” הוא מבנה ענק הממוקם בלב שכונת קריית צאנז בנתניה, והוא מאגד תחת קורת גג אחת שלוש מסגרות שונות ומיוחדות במינן, המיועדות לסייע לאוכלוסיות שונות של ילדים ונוער במצוקה קשה.

מראיין: מרתק ביותר. בואי נתמקד קצת יותר בכל אחת מהמסגרות הללו. נפתח אולי עם “בית ותקווה” – הפנימייה המרכזית כאן בקמפוס, המיועדת לבנות מהמגזר החרדי. למי היא מיועדת בדיוק?

ברכה : פנימיית “בית ותקווה” פונה במיוחד לבנות צעירות חרדיות שחוו טראומות קשות בתוך משפחותיהן וסביבתן הקרובה. מדובר בבנות שחלקן יתומות, חלקן עברו התעללות נפשית או גופנית קשה ביותר וחל

זו אוכלוסייה שקשה מאוד להגיע אליה ולטפל בה. ילדות חרדיות במצבי מצוקה כאלה נמצאות תחת מעטה של הסתר מהחברה החרדית, שלא תמיד מכילה תופעות קשות מהסוג הזה. בפנימייה שלנו הן יכולות להחלים ולצמוח מחדש בסביבה תומכת ומקצועית.

מראיין: כאב לב לשמוע על מה שבנות צעירות אלו עברו. איך אתם פועלים לטפל בהן ולסייע להן להחלים מהטראומות הנוראיות האלה?

ברכה: ראשית, חשוב לי להבהיר שהדרך להחלמה היא ארוכה וקשה, אך הבנות האלה הן בעלות חוסן עצום שתמיד ממשיך להפתיע אותי. כשהן מגיעות אלינו, אנחנו מתאימים להן מסלול טיפולי כוללני הממוקד בשיקום נפשי וגופני.

הן עוברות טיפולים פרטניים לטיפול בפגיעות וטיפולים רגשיים מקיפים בתחומים שונים , קבוצות תמיכה עם בנות אחרות שחוות חוויות דומות, ומקבלות גם טיפול באמצעות אמנויות ופעילות גופנית משחררת. במקביל, אנו דואגים לצרכיהן הלימודיים עם מרצות וחונכות מהמגזר החרדי.

אך מעבר לטיפול, מה שחשוב לא פחות היא האווירה החמה והקהילתית המיוחדת שאנו יוצרים כאן. פנימיית “בית ותקווה” אכן הופכת להיות כמו בית גדול לכל אחת מהבנות. כולן דואגות זו לזו ומשתפות פעולה בדרכן שלהן. זו קהילה תומכת שהופכת לתא משפחתי חדש בעבור כל אחת מהן.

מראיין: מרגש לשמוע על האופן שבו אתם מחזירים אותן לחיים בצורה כה רגישה ומותאמת. מה קורה לאחר שהן משלימות את השהות בפנימייה?

ברכה רונס: שאלה נפלאה. אכן, גם לאחר סיום הטיפול הפנימייתי, הליווי הרגשי והתפקודי של הבנות לא נפסק. אנחנו מעניקים להן כלים להשתלבות חיובית בחברה החרדית – הכוונה לימודית והכשרה מקצועית, בניית זהות וביטחון עצמי, וכמובן ליווי בתהליך המרכזי של השידוכין.

לאחר מכן, חלק מהבנות ממשיכות בדירות המעבר שלנו, המהוות שלב ביניים של חיים קהילתיים עצמאיים יותר בדרך להשתלבות המלאה. לבנות אחרות שמגיעות עם פצעים קשים מאוד, קשה יותר להשתלב במסלול המקובל של בניית משפחה, ואז אנו מציעים מסגרות ייחודיות ומיוחדות במינן.

היעד הסופי הוא להחזיר כל בת למסלול חיים מאושר ופורה, כדוגמה לחוסן האנושי וליכולת של אדם להחלים מטראומות הכי קשות. עם עבודה קשה, נחישות ואהבה רבה, אנו רואים ברוך ה’ הישגים נפלאים לאורך כל הדרך.

מראיין: משכנע מאוד. אבל הקמפוס הזה מכיל גם מסגרות נוספות, נכון? ספרי קצת על “בית ולב” – המסגרת לבנות שעברו אשפוז פסיכיאטרי.

גב’ רונס: בהחלט כן. פנימיית “בית ולב” היא מסגרת ייחודית במינה עבור בנות צעירות חרדיות שעברו אשפוז פסיכיאטרי או נמצאות לקראת כך, ומתמודדות עם מצוקות נפשיות שונות. למעשה, היא היחידה מסוגה לאוכלוסייה זו.

בפנימייה שוהות בין 30-35 בנות בגילאי 13-18, בלוויית צוות מקצועי של פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדות סוציאליות ומדריכות רוחניות שעוטפים אותן במעטפת טיפולית ורגשית.

ההתמקדות היא לא רק בטיפול בנפש, אלא גם בחיזוק האמונה והזהות החרדית שלהן. הבנות לומדות להתמודד עם המצוקות הנפשיות תוך כדי המשך החיים היהודיים המסורתיים – לימודי קודש, קיום מצוות, חגים וכדומה.

זהו תהליך מאתגר שדורש בניית גשרים בין התרבות החרדית לבין הגישה המערבית כלפי טיפול בנושא זה. כל החשיפה וההרצאות נעשות בצנעה ובתוך המסגרת בלבד, על ידי צוות מקצועי שמכיר היטב את אורח החיים החרדי.

מראיין: זה נשמע אכן מאתגר,מה הצלחתם להשיג במסגרת זו?

ברכה רונס: התפקיד שלנו במסגרת “בית ולב” הוא לא רק לטפל בבנות במצוקה הנפשית שלהן, אלא גם לחזק אצלהן את היכולת להתמודד עם זאת בתוך החברה החרדית. התהליך הוא איטי וזהיר, אך היעד הוא השבתן למסגרות החיים התקינים במגזר – לימודים, עבודה ומשפחה.

ההישג הגדול שלנו הוא בכך שהצלחנו להחזיר בנות רבות למסלול של חיים נורמליים ומשמעותיים בחברה החרדית, תוך התמודדות בריאה עם האתגרים הנפשיים הספציפיים שלהן. חלקן אף מקימות משפחות תוך הענקת פרספקטיבה חדשה לבנות בסיטואציה דומה.

כמו בפנימיית “בית ותקווה”, גם כאן אנחנו מלווים אותן לאורך שנים גם לאחר סיום הליווי הרשמי, וכך מצליחים לשמר את ההישגים הנפלאים האלה לטווח הארוך. כל זה מצריך נחישות, השקעה והקדשה מכל הצוות שלנו, אבל היכולת לשקם חיים קיימת.

מראיין: ללא ספק מאמץ שראוי להערכה עמוקה. לבסוף, חייבים לשמוע משהו גם על המסגרת השלישית כאן בקמפוס – מרכזי החירום לילדים ולילדות.

ברכה : אכן, מרכזי החירום שלנו מהווים את נקודת הזינוק של הפעילות כאן. מדובר במרכזים לקליטה חירומית של ילדים או ילדות שהוצאו ממשפחותיהם בעקבות מצבי חירום קיצוניים במהירות ובדחיפות.

המדובר כאן במקרים קשים ביותר של התעללות קיצונית, אלימות או סכנת חיים לילדים. כשרשויות הרווחה צריכות להוציא את הילדים במהירות מהסביבה המסוכנת, הם מגיעים למרכזי החירום שלנו – מרכז נפרד לבנים ומרכז נפרד לבנות.

בתוך המרכזים הללו, שפועלים כמובן 24/7, הילדים מקבלים מקלט בטוח וחמים עם כל מרכיבי הטיפול הדרושים. יש כאן כיתות לימוד ובתי ספר פנימיים, טיפול נפשי ראשוני, ארוחות חמות וכמובן חגים ושבתות מלאות.

מדובר למעשה בחדר מיון ראשוני . לאחר תקופה של עד 9 חודשים, הילדים יכולים להמשיך אל מסגרות טיפוליות מתאימות להם חלקן אף בפנימיות שלנו “בית ותקווה” ו”בית ולב” או שהם מופנים למשפחות אומנה מתאימות.

זהו מקום מוגן ומקצועי להפליא, שבזכותו הצלחנו להציל ילדים רבים ממצבים קיצוניים ביותר של חיים בסכנה. אני תמיד נרגשת לראות את התקווה בעיניהם כשהם יוצאים לדרך חדשה לקראת שיקום והחלמה.

מראיין: אין ספק שמדובר בפעילות מציאת חיים וראויה להערכה עמוקה. ברכה, לסיום, מה המסר שלך לקהל היעד שיכול לתרום למפעל החשוב הזה?

ברכה : התרומות וההכרה הציבורית במפעל החיים הזה הן קריטיות עבורנו כדי להמשיך ולתת מענה לילדים ונוער במצוקה קשה, במיוחד במגזר החרדי. יש כאן סיפורים קשים של התעללות, הזנחה וטראומות עמוקות שמצריכים התערבות מקיפה ומקצועית.

כל תרומה, בכל סכום שהוא, מסייעת לנו להעניק סביבה בטוחה, טיפול נפשי והזדמנות לשיקום והחלמה לילדים ובנות שנמצאים בנקודות השפל בחייהם. אנחנו מאמינים שלכל ילד, ללא קשר למוצאו ולנסיבות חייו, מגיעה תקווה להתחיל מחדש.

הפעילות שלנו כוללת גם חינוך והכשרה מקצועית שיאפשרו להם להשתלב בהצלחה בחברה כבוגרים עצמאיים ותורמים. כל זאת על בסיס של שמירת הזהות והערכים היהודיים – הילדים והבנות שלנו חוזרים למסלול החיים המסורתי שלהם, רק הפעם עם כוחות חדשים להתמודד.

מראיין: ברכה, היה זה ראיון מרתק ומרגש. תודה רבה לך על השיתוף הפתוח והכן מלב המפעל החשוב שלכם. אין ספק שזכית להעניק לילדים ונוער רבים אפשרות חדשה בחיים, אחרי שעברו טראומות איומות. יישר כוח גדול לכם ולצוות כולו, ושתצליחו להמשיך ולהגשים את ייעודכם החשוב.